Enginarın sırrı ortaya çıktı. Sıradan bir sebze yemeğiydi şimdi nelere şifa olduğu belli oldu

Aydın’da yetişen ve coğrafi işaret ile tescillenen enginar, ekonomik değerinin yanı sıra sağlık açısından da önemli bir yere sahip. Toplu satış fiyatları 20-30 TL arasında değişen enginar, Hakan Başlık’ın 15 yıldır üzerinde çalıştığı bir araştırma konusu.

Enginarın kanı temizleme ve karaciğer yenileme gibi birçok sağlık faydası bulunuyor ve aynı zamanda kanserle mücadelede etkili bir ürün olarak biliniyor.

Aydın Umurlu merkezli çalışmalarını sürdüren Başlık, bu sezonun büyük bir kısmını enginar yetiştiriciliğine ayırdı. Artan hastalıklarla birlikte enginarın değeri daha da anlaşılmaya başlandı.

İçerdiği vitaminler ve antioksidanlar sayesinde sağlık sektöründe yeni ufuklar açabilecek potansiyele sahip.

Aydın Efeler İlçesi ve çevresinde binlerce dönüm arazide yetiştirilen enginar, artık sadece bir mutfak malzemesi olarak görülmemeli.

Başlık, “Yaklaşık 20 yıldır Aydın ve Ege bölgesindeki endemik bitkiler üzerine çalışıyoruz.

Enginar, fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, magnezyum ve çinko gibi mineraller açısından zengin bir bitki.

Ayrıca A, B1, B2, B6 ve C vitaminleri içeriyor ve yüksek miktarda protein barındırıyor. Kalp kasını güçlendiriyor ve kalbin düzenli çalışmasına yardımcı oluyor.

Demir eksikliğini gidermede etkili olan enginarın, kanserli hücrelere karşı da olumlu etkileri olduğunu gözlemledik.

Papatyagiller ailesinden olan enginar, güçlü antioksidan özellikleriyle vücudu kansere karşı koruyor. Daha önce karaciğer üzerindeki faydalarıyla tanınan enginar, şimdi vücuttaki diğer organlara olan katkıları ve kansere karşı koruyucu etkisiyle de dikkat çekiyor ve sadece bir sebze değil, bir sağlık ürünü olarak değerlendirilmelidir” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x